Výstava Amazonka připomíná 23 let od obrovského úspěchu českých vědců
Výstava, která byla v roce 2021 k vidění v Křížové chodbě Karolina, se vydává na pouť po Česku. Až do 31. října bude umístěna na piazzettě Janáčkova divadla v Brně. V pondělí 16. října výstavu slavnostně zahájil hydrolog a geograf Bohumír Janský, který je současně kurátorem a autorem výstavy.
Výstava s názvem „Amazonka – 23 let od objevu pramenu českými expedicemi“ připomíná úspěchy českých vědců při cestě za objevením pramenů „královny řek“. Vznikla ve spolupráci Univerzity Karlovy a její Přírodovědecké fakulty s ministerstvem kultury, Povodím Moravy a dalšími partnery.
Amazonka je dlouhá přes 7000 kilometrů a její hlavní tok protéká celou řadou různých krajin. Pátrání po hlavním prameni Amazonky proto nebylo zdaleka nic jednoduchého. Bohumír Jánský během expedic do povodí Amazonky dokázal, že řeka nemá jediný pramen, ale že se jedná o pramennou oblast na severním úpatí pohoří Cordillera Chila. Poslední výzkumy potvrdily, že hlavním pramenem Amazonky je řeka Carhuasanta. Peruánská vláda pak Janskému za jeho činnost udělila zlatý řád a šlechtický titul.
Kromě zajímavostí o Amazonce na výstavě najdete také srovnání největší světové a největší moravské řeky, které jsou sice z hlediska svých rozměrů nesrovnatelné, avšak v poslední letech oba vodní toky čelí obdobným problémům – hydrologickým extrémům a dopadům klimatické změny.
Další informace:
Bc. Petr Chmelař
útvar vnějších vztahů a marketingu