Zábavné poučení o lese a přírodě pro malé i velké
OSLAVY LESA NA FLOŘE aneb „Lesy v Olomouckém kraji jsou lesy pro lidi“ – takové bylo motto již 6. ročníku veřejností oblíbené akce, kterou pořádali lesníci Olomouckého kraje pro obyvatele města Olomouce a okolí, jež mají zájem o přírodu. Letošní ročník se konal pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje a primátora města Olomouce a Povodí Moravy bylo spolupořadatelem.
V pátek a sobotu (21. - 22. října) byl ve Smetanových sadech v Olomouci připraven program opravdu pro všechny generace. K vidění bylo umělecké řezbářství, sochání motorovou pilou, živá zvířata, vystoupení sokolníků a k tomu všemu bylo slyšet např. myslivecké trubače. Všichni si mohli vyzkoušet rýžování drahokamů, stavbu domu ze dřeva nebo si ověřit své znalosti o dřevinách, rostlinách a lesní zvěři. Pro účastníky byly připraveny kvízy, hry a soutěže a za jejich úspěšné splnění, na některých z více než 20 připravených stanovišť, mohli získat cenu v tombole a výroční turistickou známku KČT.
Po oba dva dny lákal stánek Povodí Moravy velké množství zvídavých dětí i dospělých, a to zejména díky kusu stromu ohlodaného bobrem. Prostřednictvím her a kvízů se převážně menší účastníci akce seznamovali nejen s bobrem, ale také s koloběhem vody v přírodě, s prací vodohospodářů a vůbec s vodou v lese a se vším, co ve vodě a v jejím okolí žije. Malí i velcí návštěvníci expozice Povodí Moravy se tak dozvěděli, jaká je průměrná denní spotřeba vody na člověka, kolik je potřeba vody na výrobu jednoho listu papíru nebo například co znamená význam slova revitalizace. Vedle toho všeho se obyvatelé Olomouce mohli na stánku informovat o připravované II. B etapě protipovodňové ochrany města.
Lesníci – a od tohoto víkendu můžeme připojit i vodohospodáře – touto akcí tradičně oslavují Den stromů, který připadá v České republice na 20. října. Cílem je zábavnou formou poukázat na nepřeberné množství funkcí a rolí, které „zelené plíce modré planety Země“ lidem poskytují.
Další informace:
Bc. Petr Chmelař
útvar vnějších vztahů a marketingu