Okolí Baťova kanálu ozdobí šest unikátních dřevěných soch
Baťův kanál získá v blízké době originální výzdobu. Podél plavební cesty vyroste šestice unikátních dřevěných plastik ve velikostech 70 centimetrů až dva metry, které poslouží k propagaci celého regionu. Projekt vznikl ve spolupráci se státním podnikem Povodí Moravy a náklady 400.000 Kč pokryje program Leader ČR prostřednictvím MAS (místní akční skupina) Strážnicko.
STRÁŽNICE – Šestice zcela nových dřevěných soch ozdobí v blízké době okolí Baťova kanálu. Unikátní plastiky vyrostou na pravém břehu v úseku mezi plavebními komorami Strážnice II. a Petrov a budou sloužit k propagaci místního regionu. Projekt za 400.000 korun financuje program Leader ČR prostřednictvím MAS Strážnicko. „Sochy budou ve velikostech od 70 centimetrů až do dvou metrů,“ uvedl ředitel závodu Střední Morava (Povodí Moravy, s.p.) Pavel Cenek.
U plavební komory Strážnice II. tak například vyroste „patron vodáků“ a za mlýnem ve Strážnici „vodnice“, která doplní smutného vodníka u přístavu. U hospodářského mostu ve Strážnici v její místní části Staré Město zase půjde „babka s nůší“ na strážnické louky sbírat bylinky. Okolí čistírny odpadních vod zkrášlí „čistítek“, ale také „bobr“. V Petrově u hospodářského mostu pak bude stát „chlapec od koní, který zde rybaří“. Všechny sochy mají své místo na pozemcích, s nimiž má právo hospodařit Povodí Moravy, s.p.
Za celou aktivitou stojí podle vedoucího provozního úseku závodu Střední Morava (Povodí Moravy, s.p.) Martina Zábrany sdružení GAUČ, které se o sochy bude starat a udržovat je minimálně po dobu pěti let. Sdružení řezbářů, pocházejících z okolí Strážnice, vznikalo z pravidelných setkávání u řezbáře Františka Gajdy. Za datum oficiálního vzniku sdružení lze považovat datum 20.12.2003, kdy se všichni zúčastnili první společné výstavy v Blatnici
pod sv. Antonínkem. „Už název, zkratka tvořená ze slov Gajdovi učedníci, napovídá o vztahu všech členů k tomuto osobitému lidovému tvůrci,“ doplnil Zábrana.
František Gajda nelitoval svého času a nezištně se věnoval řadě zájemců o tvorbu ve dřevě. Z těch mnoha se ustavilo pevné jádro šesti členů, kteří měli zájem nejen o setkání se strážnickým mistrem, ale také chtěli společně pracovat, radit si, jeden druhého povzbuzovat a obohacovat. A to zůstalo smyslem a cílem jejich sdružení GAUČ, kde každý z umělců jde svou cestou výtvarného výrazu, ale stopa, kterou v nich zanechal František Gajda, navždy zůstane. Stal se pro všechny vzorem v pracovitosti, smyslu pro preciznost a v lásce ke dřevu.
Program Leader ČR využívá investiční prostředky ze státního rozpočtu a je určen jednak místním partnerstvím venkovských území (místním akčním skupinám-MAS), jednak místním subjektům, které realizují konkrétní projekty. Program je zaměřen především na nové formy zlepšování kvality života ve venkovských oblastech, posílení ekonomického prostředí a zhodnocení přírodního a kulturního dědictví.
MAS Strážnicko působí na katastrech obcíStrážnice, Vnorovy, Petrov, Sudoměřice, Radějov, Tvarožná Lhota, Kněždub, Hroznová Lhota, Tasov, Kozojídky a Žeraviny. Členem tohoto občanského sdružení se může stát každý, kdo trvale bydlí na Strážnicku a chce prosazovat jeho zájmy podle příslušných stanov.