Povodňové škody dosahují 3 miliard korun, opravy potrvají nejméně šest let
Zářijové povodně způsobily státnímu podniku Povodí Moravy škody ve výši 2,99 miliardy korun. Poškozeno je zejména břehové opevnění koryt toků a konstrukce vodních děl. Největší škody způsobila povodeň na Šumpersku, kde evidované škody dosahují výše 2 mld. Kč. Opravy potrvají do roku 2030. Stále pokračují zabezpečovací práce na kritických místech, ty státní podnik jen letos vyjdou minimálně na 55 mil. Kč.
Bezprostředně po povodni začali pracovníci Povodí Moravy provádět prohlídky a zjišťovat míru a charakter škod na vodohospodářském majetku. Po měsíci prací je mapování škod na vodohospodářském majetku dokončeno. „Celková výše škod dosahuje částky 2,99 miliardy korun. Nejvíce jsou poškozeny toky na Šumpersku, kde dosahují 2 mld. korun, tedy dvou třetin celkových škod. Jedná se o území od pramenných oblastí Jeseníků a Kralického Sněžníku až po Postřelmov,“ uvádí generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Škody byly mapovány po dílčích úsecích na jednotlivých vodních tocích, které se budou postupně v následujících letech opravovat nebo rekonstruovat. „Již od přelomu letošního a příštího roku bude zahájena projektová příprava na většině úsecích a v příštím roce plánujeme zahájit jejich opravy. V návaznosti na dokončení projektových prací a získání potřebných povolení budou postupně v následujících letech zahajovány stavební práce na dalších úsecích, kde bude nutné realizovat složitější a nákladnější řešení. Práce na odstraňování povodňových škod budou probíhat nejméně do konce roku 2030,“ doplňuje generální ředitel. Postup při odstraňování povodňových škod je a nadále bude koordinován se zástupci samospráv, správců dopravní a technické infrastruktury a také příslušnými orgány veřejné správy.
Mezi nejpoškozenější úseky patří čtyř kilometrový úsek řeky Moravy mezi Hanušovicemi a Rudou nad Moravou či úsek řeky Branné mezi Hanušovicemi a Jindřichovem. Právě v těchto lokalitách povodeň dosahovala extrémních průtoků – například řeka Moravy v Raškově dosáhla průtoku až 600leté vody, řeka Branná v Jindřichově více než 100leté vody.
Vlastní odstraňování povodňových škod naváže na prvotní zabezpečovací práce, které Povodí Moravy od povodní nepřetržitě provádí. Ve všech zasažených lokalitách jsou již opětovně zprůtočněna koryta vodních toků a dokončeny jsou také rozsáhlé práce na poškozených břehových porostech spočívající v odstranění podemletých stromů a vývratů. „Současně jsme se zaměřili na zajištění poškozených břehů v místech, kde nově vymletá koryta řek ohrožovala nemovitosti, silnice a infrastrukturu. Jednalo se například o Petříkov, Ostružnou, Jindřichov, Hanušovice, Bohdíkov, Loučnou nad Desnou, Rapotín, Šumperk a další. Zde jsme provedli a stále ještě provádíme i opevňování těchto úseků toků, aby byla provedena základní stabilizace poškozených úseků pro možný průchod vyšších průtoků a jarních vod,“ popisuje Gargulák. Odhadované náklady na provedení zabezpečovacích prací jsou minimálně 55 mil. korun.
Fotografie pro média:
Poškozené koryto Branné Hanušovice-Jindřichov
stáhnout originál (JPG, 4 MB)
stáhnout popis (TXT)
Další informace:
Ing. Jana Kučerová
vedoucí útvaru vnějších vztahů a marketingu
T +420 541 637 317 M+420 702 153 308