VD Nové Mlýny – dolní
Vodní dílo Nové Mlýny – dolní nádrž leží na řece Dyji jako poslední a zároveň největší ze soustavy tří novomlýnských nádrží. Zatopená plocha tohoto vodního díla je téměř 1 700 ha a objem vody při maximální hladině je téměř 84 mil. m³. Souhrnné projektové řešení výstavby soustavy tří nádrží bylo schváleno během roku 1972, dolní nádrž byla dokončena v roce 1988, o rok později byla uvedena do provozu.
Účelů vodního díla je hned celá řada – zajištění závlahových odběrů pro zemědělství a průmysl, zajištění odběrů pro Rakousko, trvalé zajištění minimálního průtoku v toku pod nádrží, snížení povodňových průtoků, chov ryb a zlepšení hygieny, čistoty vody a likvidace komářích kalamit v oblasti nádrže. Vedle toho slouží i k umělému zaplavování lužních lesů, k rekreaci, k výrobě elektrické energie a má také význam pro zlepšení kvality vody v toku Dyje.
Charakteristika vodního díla
Hráz je zemní sypaná se středním těsnícím jádrem. Je dlouhá přes 4,6 km, vysoká 9,8 m a šířka koruny je 5 m. Svahy jsou opevněny kamenným pohozem. Průtok vody do toku pod nádrží zajišťuje přelivný objekt o třech polích šířky 15,0 m. Pole jsou hrazena segmenty a jejich kapacita je 1 770 m³/s. Kolem celého vodního díla byla vybudována také řada bočních hrází pro omezení plochy nádrží. Území za těmito bočními hrázemi je odvodněno příkopy a voda je z nich čerpána zpět do nádrží.
Malá vodní elektrárna
Na levou stranu přelivného objektu navazuje v hrázi budova hydrocentrály s výpustným zařízením. Základová výpust má profil 1 200 mm. Již při stavbě dolní nádrže byl vybudován i objekt elektrárny, v níž jsou dnes umístěna dvě soustrojí: hlavní turbína je Kaplanova typu s maximální hltností až 30 m³/s a má výkon 2,3 MW. Druhá turbína byla osazena dodatečně, využívá část asanačního průtoku, má výkon 0,2 MW a maximální hltnost 4 m³/s.
Povodňové situace na vodním díle
Účinek vodního díla se projevil například při povodni v srpnu roku 2002. Před nástupem povodně byl k dispozici volný objem k zachycení vody o celkovém objemu 35,5 mil m³. Kulminační přítok do nádrží byl asi 400 m³/s a retenčním objemem vodního díla byl snížen na 312 m³/s. Ještě větší účinek prokázaly novomlýnské nádrže při povodni v březnu-dubnu 2006. Před nástupem povodně byl k dispozici volný objem k zachycení vody o celkovém objemu 42,3 mil m³. Kulminační přítok do nádrží byl asi 740 m³/s a vodním dílem byl snížen na 657 m³/s. Manipulace na vodním díle významně přispěly k povodňové ochraně na slovenském území při soutoku Moravy a Dunaje. Také významně přispěly k ochraně pro Evropu velmi důležitých rozvodů plynu v Baumgartenu an der March.
Základní údaje:
Nádrž: | VD Nové Mlýny – dolní |
Tok: | Dyje, km 46,00 |
Správce: | Povodí Moravy |
Závod: | závod Střední Morava |
Účel: | snížení povodňových průtoků, povodňování lužních lesů, chov ryb s využitím pro sportovní rybolov, vytvoření podmínek pro rozvoj cestovního ruchu a rekreace a pro rozvoj vodních sportů, energetické využití, zlepšení hygieny, čistoty vody a likvidace komářích kalamit v oblasti nádrží |
Uvedení do provozu: | 1989 |